האם מותר לעשן ברכב שכור?

אי פעם יצא לכם לנסוע ברכב שכור ולגלות שאסור לעשן בו? אם כן, אתם לא לבד. בישראל, עישון ברכבים שכורים הוא בדרך כלל אסור. החוק הזה נועד להגן על בריאות הציבור מפני נזקי העישון, אבל הוא יכול להיות בעייתי עבור אנשים שנוהגים ברכב שכור ולא יכולים לבלות זמן רב בלי לעשן. אז מה עושים במקרים כאלה? במאמר זה תוכלו לקרוא את כל המידע על עישון במקומות ציבוריים ורכבים שכורים ולגלות אפשרויות חלופיות לעישון ברכב שכור!

איסור העישון

החוק בישראל על עישון במקומות ציבוריים הוא חוק למניעת עישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון, והוא אוסר עישון במקומות ציבוריים, כמו:

  • מסעדות, בתי קפה, פאבים, ברים ומועדונים
  • חדרי אוכל במקומות עבודה, בתי חולים, מוסדות חינוך ועוד
  • תחבורה ציבורית, כולל אוטובוסים, רכבות ומטוסים
  • תחנות אוטובוס, תחנות רכבת וגני אירועים

החוק אינו חל על מקומות ציבוריים פתוחים, כגון פארקים, חופים וכבישים. עם זאת, גם במקומות ציבוריים פתוחים נאסר על עישון בטווח של 10 מטרים מפתחי מבנים ציבוריים. מי שעובר על החוק עלול להיענש בקנס של עד 2,500 ש"ח. החוק נועד להגן על בריאות הציבור מפני נזקי העישון, כי הוא מזיק לבריאות המעשן עצמו, אבל גם לבריאות של אנשים אחרים שנחשפים לעשן. העישון גורם למחלות רבות, כולל מחלות לב, סרטן, מחלות נשימה ועוד.

עישון ברכב

בישראל, עישון ברכבים שכורים הוא בדרך כלל אסור, וכדאי לבדוק את הנושא בזמן השכרת הרכב מול החברה שממנה אתם שוכרים את הרכב מהם הכללים שלהם. לפי חוק איסור עישון במקומות ציבוריים, נאסר עישון בכל מקום שבו שוהים או נמצאים אנשים, לרבות ברכבים. החוק מחייב את חברות השכרת הרכבים להתקין ברכבים שלהן שלטים המורים על איסור העישון. כמו כן, על החברות להחתים את כל הנהגים והנוסעים על הצהרה לפיה הם מודעים לאיסור זה. במקרה של עישון ברכבים שכורים, ניתן להגיש תלונה למשטרה, והנהג עלול להיקנס על העבירה הזו.

 

 

מה לעשות במקרים כאלה?

הינה כמה פתרונות חלופיים לאנשים שנוהגים ברכב שכור ולא יכולים לבלות זמן רב בלי לעשן:

  • השתמשו בסיגריה אלקטרונית: סיגריה אלקטרונית היא אופציה טובה לאנשים שנוהגים ברכב שכור מכיוון שהיא אינה מצריכה אש. בנוסף לכך, הסיגריה האלקטרונית לא פולטת עשן, מה שהופך אותה לבחירה פחות מזיקה לבריאות לנהגים ולסובבים אותם.
  • קחו הפסקה מהנהיגה: אם אתם מרגישים שאתם חייבים לעשן, קחו הפסקה מהנהיגה כדי לעשות זאת. חפשו מקום בטוח לעצור בו, כגון תחנת דלק או פארק, הפרידו את הטבק עם גריינדר טוב, גלגלו סיגריה ועשנו אותה מחוץ לרכב. בזמן שאתם עוצרים, תוכלו ליהנות מהסיגריה שלכם בלי לדאוג לסיכונים הנובעים מעישון בזמן נהיגה.

אם אתם בוחרים לעצור בצד הדרך כדי לעשן, חשוב לעשות זאת במקום בטוח. ודאו שאתם עוצרים במקום שבו אין תנועה רבה, והדליקו את האורות החירום כדי להתריע לנהגים אחרים שאתם עוצרים. בנוסף לאמצעי הזהירות הזה, הקפידו להשליך את הסיגריה כראוי כדי למנוע ממנה לגרום לשריפה.

לסיכום

החוק בישראל על עישון במקומות ציבוריים הוא חוק חשוב שנועד להגן על בריאות הציבור. החוק אוסר לעשן במקומות רבים, כולל ברכבים שכורים. אם אתם נוהגים ברכב שכור ואתם מעוניינים לעשן, יש כמה אפשרויות חלופיות שעומדות לרשותכם. תוכלו להשתמש בסיגריה אלקטרונית, למשל, או לעצור בצד הדרך כדי לעשן. חשוב לעשות זאת במקום בטוח ולהקפיד להשליך את הסיגריה כראוי.