האם נהיגה ממושכת יכולה לגרום לכאבי גב?

דמיינו את הכביש הפתוח לפניכם, ואתם יושבים במושב הנהג, נוסעים אל היעד האהוב עליכם או פשוט נוסעים בשגרה היומית שלכם. בעוד שהחופש והנוחות של נהיגה ממושכת חשובים ביותר, לעיתים קרובות יש לכך מחיר, והוא כאבי גב. השעות שאתם מבלים מאחורי ההגה יכולות לגבות מחיר מרווחתכם הפיזית. אי נוחות זו היא יותר מאשר רק אי נוחות קלה. זה יכול לשבש את החיים שלכם ולהפוך כל נסיעה לנטל. במאמר זה נסקור את הסיבות מאחורי כאבי הגב שמטרידים נהגים רבים ונציע טיפים מעשיים כדי להימנע מהכאבים.

מדוע נהיגה ממושכת עלולה לגרום לכאבי גב?

 • יציבה לקויה: נהיגה דורשת שמירה על תנוחת ישיבה לפרקי זמן ממושכים, מה שעלול להוביל ליציבה לקויה. כיפוף, רכון מעל ההגה או ישיבה עם יישור לא נכון של עמוד השדרה עלולים להפעיל עומס עודף על שרירי הגב והדיסקים. עם הזמן, זה יכול להוביל לאי נוחות וכאב בגב התחתון.
 • רטט וטלטלות: הרעידות והטלטלות הבלתי פוסקות שחווים בזמן נהיגה, במיוחד בכבישים משובשים או בכלי רכב ללא בולמי זעזועים, יכולות לתרום לכאבי גב. תנודות אלה יכולות לשבש את העקמומיות הטבעית של עמוד השדרה שלכם ולהוביל לעייפות שרירים ולאי נוחות.
 • תנועה מוגבלת: כאשר אתם מאחורי ההגה, התנועה שלכם מוגבלת להפעלת בקרות הרכב ושמירה על מצב סטטי. חוסר תנועה עלול לגרום לנוקשות בשרירי הגב ובמפרקים, מה שמוביל לכאבים ולאי נוחות.
 • תמיכה מותנית לא מספקת: מושבי רכב רבים חסרים תמיכה מותנית מתאימה, החיונית לשמירה על הקימור הטבעי של הגב התחתון. ללא תמיכה מותנית מספקת, אתם עלולים לחוות מתח באזור המותני, וכתוצאה מכך כאבי גב.

 

השפעות אחרות של נהיגה ממושכת

מלבד כאבי גב, לנהיגה ממושכת יכולות להיות מספר השפעות שליליות נוספות על בריאותכם:

 • עייפות: פרקי זמן ממושכים של נהיגה עלולים להוביל לעייפות נפשית ופיזית, מה שהופך אתכם למועדים יותר לתאונות ומגביר את אי הנוחות הכללית שלכם.
 • כאבי צוואר וכתפיים: יציבה לקויה בזמן נהיגה עלולה גם להוביל לכאבי צוואר וכתפיים, ולהוסיף לאי הנוחות במהלך הנסיעה ולאחריה.
 • מתח מוגבר: תנועה בכביש, שעות ארוכות בנסיעה והלחץ של הגעה ליעד שלכם, כולם יכולים להעלות את רמות הלחץ, אשר יכול להחמיר אי נוחות פיזית.

כיצד להקל על כאבי גב הנובעים מנהיגה ממושכת?

 • מתיחות ופעילות גופנית: כדי להקל על כאבי גב הנגרמים כתוצאה מנהיגה ממושכת, שלבו תרגילי מתיחה וחיזוק קבועים בשגרה. מתיחות פשוטות לגב ולמרפקי הירך יכולות לסייע בשמירה על גמישות ובהפחתת מתח. בנוסף, תרגילי חיזוק שרירי הליבה יכולים לשפר את היציבה שלכם ולספק תמיכה טובה יותר לעמוד השדרה.
 • אביזרים ארגונומיים: השקיעו באביזרים ארגונומיים לרכב שלכם, כגון כרית תמיכה למותניים או כרית מושב עם קצף זיכרון, ובכל מיני אביזרים שתוכלו להזמין מחו"ל. אביזרים אלה יכולים לסייע בשמירה על יישור נכון של עמוד השדרה ולהפחית את הסיכון לכאבי גב.
 • הפסקות תכופות: קחו הפסקות קבועות במהלך נסיעות ארוכות כדי למתוח את הרגליים והגב. אפילו הפסקות קצרות בכל שעה יכולות לעשות הבדל משמעותי בהפחתת העומס על הגב.
 • שמרו על יציבה נכונה: שמרו על יציבה טובה בזמן נהיגה. שבו עם גב ישר, כתפיים רפויות והידיים מונחות בנוחות על ההגה. כווננו את המושב ואת ההגה כדי להבטיח שרגליכם יוכלו להגיע לדוושות מבלי להתאמץ.
 • כוונו את המושב שלכם: אם המכונית כוללת אפשרויות ישיבה מתכווננות, הקפידו להתאים אישית את הגדרות המושב שלכם כדי לספק תמיכה מותנית נאותה. מושבים מותאמים כראוי יכולים להפחית באופן משמעותי את הסיכון לכאבי גב במהלך נסיעות ממושכות.
 • שינה איכותית: הקפדה על שנת לילה טובה על מזרן נוח יכולה גם לסייע בהקלה על כאבי גב. שינה רגועה מאפשרת לשרירי הגב להתאושש מהלחץ של נהיגה ממושכת. שקלו לבצע רכישה של מזרני לטקס, הידועים בתכונות התומכות שלהם שיכולות להקל על כאבי גב ולספק משטח שינה נוח.

המלצות כלליות

מלבד הטיפים הספציפיים שהוזכרו לעיל, הנה כמה המלצות כלליות למניעת כאבי גב הקשורים לנהיגה ממושכת ולהקלה עליהם:

 • הקפידו על שתייה: התייבשות עלולה לתרום להתכווצויות שרירים ונוקשות. שמרו בקבוק מים בהישג יד ודאגו לשתות במהלך הנסיעה.
 • השתמשו בבקרת שיוט: אם ברכב שלכם יש בקרת שיוט, השתמשו בה כדי להפחית את הלחץ המתמיד על כף הרגל ולמזער את המאמץ ברגל ובגב התחתון.
 • הקשיבו לגופכם: שימו לב לסימנים מוקדמים של אי נוחות וכאב. אם אתם מתחילים להרגיש אי נוחות כלשהי בגב, דאגו לנקוט צעדים מיידיים כדי לטפל בה, כגון התאמת היציבה שלכם מחדש או לקיחת הפסקה קצרה.

לסיכום

נהיגה ממושכת אכן עלולה להוביל לכאבי גב ולאי נוחות פיזית אחרת. עם זאת, על ידי הבנת הסיבות מאחורי אי נוחות זו ויישום הטיפים שהוזכרו לעיל, אתם יכולים להפחית באופן משמעותי את הסיכון לכאבי גב וליהנות ממסע נוח יותר ללא כאב. זכרו כי שמירה על יציבה נכונה, שילוב תרגילי מתיחות  והשקעה באביזרים ארגונומיים הם צעדים מרכזיים להקלה על כאבי גב הנגרמים כתוצאה מנהיגה ממושכת. נוסף על כך, הבטחת שנת לילה טובה על מזרן איכותי, כגון מזרן לטקס, יכולה גם לתרום לבריאות שלכם ולרווחה הכללית.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.