רכב חברה לעובדי הייטק – כל היתרונות והחסרונות

לקבל רכב מהחברה – האם זה כדאי? לא כדאי? מדוע ומתי יש לכך יתרונות וחסרונות ומה הם? מדובר בנושא מורכב מעט. אם זה עשוי לעלות על הפרק אצלכם, כדאי מאוד להתמצא בפרטים ולשם כך, לקרוא את הסקירה הבאה.

מחפשים את ההטבות

בעולם העבודה, השכר הכספי הוא הרכיב הבסיסי בתגמול לעובד. עם זאת, יש מסביב לרכיב זה עוד קשת רחבה של אלמנטים בעלי השלכות כספיות והטבות מסוגים שונים. בתחום ההייטק בפרט, הטבות הן דבר רחב ורב אפשרויות וגם מקובל מאוד. אחת ההטבות הידועות, שקיימת מזה זמן רב, היא לתת לעובד רכב של החברה. אם תעברו על משרות דרושים לתפקידי Data Analyst ועל מודעות דרושים בכלל, תראו מדי פעם התייחסות לתנאים כאלה ואחרים. כולל היבט הרכב הצמוד. מאחר שזו הטבה ידועה אבל לא כזו שכולם מקבלים, טבעי שנשאלת השאלה הפשוטה – האם זה כדאי עבורי? הדבר משמעותי במיוחד עבור סיניורים, מאחר שהם אלה שמקבלים יותר הטבות מסוג זה.

רכב חברה, בתמצית

רכב חברה ניתן לעובדים מסוימים והוא משמש גם למטרות עבודה וגם לשימוש פרטי. עם זאת, יש על כך לעתים הגבלות שיש לעמוד בהן. חשוב להדגיש, שלא מדובר על רכב למטרות העבודה השוטפת. למשל, טנדר שאיתו אתם עובדים עבור קבלן שיפוצים לאורך כל יום העבודה, הוא רכב למטרות עבודה בלבד.

 

 

היתרונות של קבלת רכב חברה

רכב חברה זה לא רק בונוס נחמד, אלא יש לו את היתרונות החשובים הבאים:

  • פשוט יותרהטיפולים ברכב, ביטוחים ועוד, הם באחריות החברה.
  • שווה כסף – גם אם ההיבט החשוב לכם ביותר הוא גובה המשכורת, חשוב לזכור שהטבות רבות שוות ערך למשכורת כספית רגילה. רכב חברה למשל, חוסך לכם הוצאות רבות, שהן בהחלט משמעותיות למדי במצטבר.
  • חוסך רכישת רכב – כפי שתקראו בהמשך, רכב כזה עשוי גם לעלות לכם כסף. אך הדבר בכל זאת שונה, מרכישה חד פעמית של רכב יקר. במקום זאת, ההוצאות יתבטאו חודשים ובסכומים יותר נמוכים.
  • חוסך ירידת ערך – הפחת בערך הרכב, לא משנה עבור העובד שמקבל אותו.

חסרונות והיבטים משלימים

מצד שני, את היתרונות האלה רצוי לאזן, בעזרת התובנות הבאות:

  • זה לא בחינם! – על רכב חברה אתם משלמים מיסים. ליתר דיוק, 48% משווי הרכב לפי מחירון, לרכישה כרכב חדש. התשלום עשוי להיות מושפע גם מנקודות זיכוי ממס. באתר רשות המיסים אגב, ישנו מחשבון עבור חישוב שווי שימוש ברכב צמוד.
  • במקום מה זה ניתן? – לעתים הטבת הרכב ניתנת יחד עם שינוי במבנה השכר, כגון צמצום השכר הכולל. מדובר על סדר גודל של אלפי ש"ח בודדים – לא סכום זניח.
  • היקף השימוש הפרטי – מה היקף השימוש הפרטי שתעשו ברכב? מה היקף השימוש למטרות עבודה? מה היחס בין השניים? נאמר שאתם גרים קרוב למקום העבודה, מגיעים אליו באופניים מתוך שיקול בריאותי ונוסעים לקניות וסידורים שונים, באמצעות רכב שיש לכם במילא. במצב כזה, האם צריך רכב עבודה לשימוש פרטי?
  • המגבלות שמשנות את התמונה – גם הגבלות (שהזכרנו קודם) שמוגדרות בהסכם לגבי הרכב, עשויות לשנות את התמונה מבחינת כדאיות עבורכם. למשל, למי מותר לנהוג ברכב החברה? רק לכם?
  • איזה רכב? – אפשרויות הבחירה מאוד מצומצמות במקרים כאלה, מבחינת סוגי הרכבים שמהם תוכלו לבחור (אם בכלל). ייתכן שאתם בררנים למדי מבחינת בחירת הרכב ואז רכב חברה פחות יתאים.

לסיכום

רכב חברה יכול בהחלט להיות סוג הטבה משמעותי מאוד. בכדי להעריך האם זה כך עבורכם, חשוב לקחת בחשבון את הנקודות שהעלנו כאן ולשקול את המקרה, בהתאם לנסיבות ולמצבכם האישי.