קניית רכב או השכרת רכב, מה יותר נכון מבחינתנו?

לא צריך להיות מומחה בתחבורה או בכלכלה בשביל לדעת שבמהלך העשור האחרון מספר כלי הרכב בישראל עלה באופן ניכר. כל מי שיוצא מדי בוקר לעבודה ער לכך. זאת אף על פי שיש יותר קווי אוטובוס, הרבה יותר קווי רכבת והאפשרויות להגיע ממקום למקום התפתחו. עדיין הישראלים אוהבים להחזיק בכלי רכב פרטיים או להשתמש באופציה השנייה האפשרית עבורם, לשכור רכב לתקופה מסוימת.

לכן אנחנו רוצים לעלות את השאלה, מה נכון יותר מבחינתנו לעשות מבחינה כלכלית ומבחינות אחרות, לקנות רכב חדש או משומש, או לשכור רכב מעת לעת בהתאם לצרכים שלנו. מתי בדיוק אנחנו נפיק יותר תועלת, מתי וכיצד אנחנו נחסוך יותר כסף.

על מנת לבחון את הנקודה בצורה נכונה, אנחנו נשווה בין אופציה של קניית רכב משומש להשכרת רכב, הסיבה היא שבאופן טבעי רכישת רכב יד ראשונה זה עניין שעולה הרבה יותר וסביר להניח שאם יש לנו את האפשרות הכלכלית אנחנו נבחר באופציה הזאת, מי שאין לו את האפשרות הכלכלית, יבחן בין שתי האופציות שציינו.

קניית רכב משומש, למשל קניית מאזדה 3 יד 2, היא אופציה מאוד פופולארית בקרב זוגות צעירים, משפחות ואנשים מבוגרים, הן בגלל שניתן לרכוש היום רכבים יד שנייה דרך חברות רכב, הן במסגרת עסקאות תשלומים והן במסגרת עסקאות טרייד אין. בניגוד לעבר, אם אנחנו בוחרים באופציה זו, אנחנו לא צריכים לחפש גורם פרטי שימכור לנו את הרכב, אנחנו יכולים פשוט לגשת אל סוכנות רכב ולבצע את הרכישה בתנאים נוחים. הסיבה שבחרנו לדוגמא את קניית מאזדה 3 יד 2 היא פשוטה, מדובר ברכב מאוד פופולארי בזכות היותו אטרקטיבי, בטוח ואמין. אנשים רבים בוחרים בו לצורך רכישה גם במקרה ומדובר ברכב משומש.

מי שבוחר במקום אופציה של קניית מאזדה 3 יד 2 או כל רכב אחר באופציה של השכרת רכב, לא צריך ללכת רחוק מדי, גם הוא יכול לבצע את השכרה באותן סוכנויות שמוכרות כלי רכב חדשים או משומשים, כמובן שהשכרה מתבצעת בתנאים שונים לגמרי.

מדוע רכישת רכב משתלמת על פני השכרה?

יש לכך שני הסברים עיקריים. הראשון הוא, כשאנחנו רוכשים רכב יש לנו נכס ביד. אומנם הערך שלו איננו כפי שהיה כאשר הוא עלה בפעם הראשונה על הכביש, אך אם אנחנו נצטרך כסף נזיל, אנחנו תמיד נוכל למכור אותו.

הסבר שני, אנחנו יכולים לעשות בו מה שאנחנו רוצים, לנסוע איתנו לאן שאנחנו רוצים, להשקיע בו כמה שאנחנו רוצים. הוא שלנו, ועל כן אנחנו יכולים לעשות בו כרצוננו.

מדוע השכרת רכב עדיפה על קנייה?

כאן אנחנו יכולים למצוא שני הסברים גם כן, הראשון הוא כלכלי, במצטבר, ייתכן מאוד שעדיף לנו לשכור רכב ולא לקנות. אומנם אנחנו נשלם פר יום שימוש, אך אם אנחנו נשכור רכב רק על פי משך זמן השימוש שנעשה בו, ייתכן מאוד שנקטין משמעותית את ההוצאה שלנו.

ההסבר השני מתייחס לנקודה זו, אם אנחנו לא זקוקים לרכב כל הזמן, נכון יותר לשכור רק במקרים שבאמת נצטרך אותו. זה יחסוך לנו טרחה והוצאות.