נהיגה בחורף: דגשים לנהיגה בטוחה וחכמה

נהיגה בחורף

נושא הבטיחות בדרכים מהווה ללא ספק את אחד מהנושאים החשובים ביותר לציבור בישראל. מדי שנה מעורבים נהגים בתאונות קלות עד קטלניות, כאשר ע"פ הנתונים של משרד התחבורה הסיכוי לתאונת דרכים קטלנית בזמן תקופת החורף עולה בעשרות אחוזים מאשר בתקופת הקיץ. בין אם אתם נהגים צעירים ובין אם נהגים ותיקים, הדגשים אותם נציג לכם כאן לטובת נהיגה בטוחה וחכמה הם לא רק בגדר המלצה אלא כללים שיכולים להציל חיים. לקראת העונה הקרה, להלן דגשים שכל נהג צריך להכיר – וליישם:

הכנה מראש

לפני שאתם נכנסים לאוטו חשוב להתכונן מראש למזג האוויר באמצעות ביגוד והנעלה נוחים. למעשה, בחלק מהמקרים שבהם מעורבים נהגים ונהגות בתאונות הסיבה לכך היא דווקא הגורם האנושי בדמות לבוש והנעלה שאינם מתאימים ובהתאם לכך גם גורמים לקושי להגיב או לתפעל את הרכב בצורה נכונה ובטוחה. על כן, מגפיים לנשים שיושבות טוב על הרגל יכולות לספק גם תמיכה טובה וגם יכולת להגיב בזמן אמת למצבים שמתרחשים בכביש. העדיפו שלא ללבוש מעיל נפוח אלא להתכונן מראש עם בגדים נעימים שמאפשרים מרחב תנועה מקסימלי בזמן נהיגה.

שמירת מרחק

חלק מהותי מנהיגה בטוחה וחכמה בחורף כולל את האלמנט של שמירת מרחק. שמירת מרחק היא חיונית לטובת הפחתת הסיכוי לבלימת חירום כושלת כמו גם בשל תנאי הנסיעה שמקשים מאוד על נהגים להבחין במפגעים בכביש. זמן התגובה בזמן תקופת החורף הוא קצר יותר מאשר בקיץ ועל כן חשוב מאוד להקפיד על מרחק של ארבע שניות לפחות, בניגוד לשתי שניות בקיץ.

בדיקת מזג האוויר

על מנת לנהוג בבטיחות בזמן תקופת החורף רצוי לוודא מה מזג האוויר הצפוי במהלך הנהיגה, וזאת מתוך מטרה לתכנן את הנסיעה בצורה הטובה ביותר. אם אתם למשל מבחינים בכך כי מזג האוויר עתיד להיות סוער, יכול להיות שיהיה עדיף לוותר על נסיעות ארוכות המתוכננות לכם לאותו היום. כיום ניתן לבצע את הבדיקה באופן קל ופשוט ובהתאם לכך גם לקבל החלטות מושכלות בנוגע לנהיגה בתקופה זו.

ביצוע ביקורת לרכב לקראת החורף

מומלץ לפני שאתם עולים על ההגה לבדק לרכב בדיקה תקופתית הכוללת את מערכת הבלמים, מגבים וכן תקינות מערכת ההיגוי. מדובר בביקורת אותה מבצעים במוסך והיא נועדה לבחון האם ישנן תקלות בהן נדרש לטפל, לפני שתמצאו את עצמכם במצב מורכב עם רכב תקול או חלילה מערכת בלמים שאיננה עובדת כשורה. מאחר ותנאי הכביש הופכים למסוכנים יותר בעקבות כביש חלק וכן ראות לקויה, ביקורת זו היא חיונית לטובת בטיחות בכביש.

הימנעות מהדלקת חימום

רבים מהנהגים מבצעים טעות הכוללת את הדלקת החימום ברכב למשך כל הנהיגה. החימום משפיע מאוד על רמת הערנות שלכם כמו גורם להצטברות של אדים על השמשה. בשילוב של גשם וראות לקויה כמו גם עייפות שמתרחשת בעקבות חשיפה לחום מלאכותי. על כן, העדיפו שלא להדליק את החימום לכל אורך הנסיעה ובמידה ואין ברירה שמרו על חלק מחלון כאשר הוא פתוח, מתוך מטרה לאפשר זרימה של אוויר קר שתשמור על הערנות כמו גם תמנע הצטברות של אדים.

נהיגה איטית

למרות הדחיפות להגיע למקום היעד שלכם, בחורף נהיגה איטית היא חיונית לטובת נהיגה בטוחה. עליכם לנהוג בזהירות כמו גם באחריות ועל כן הקפידו על נהיגה איטית תוך שימת דגש על ריכוז מלא בנהיגה. גם אם אתם חשים כי אתם מעכבים את התנועה, עדיף להיות זהירים מאשר לנהוג במהירות ובכך להגדיל את הסיכוי לתאונה בתנאי שטח לא פשוטים כמו בזמן תקופת החורף.

לסיכום, תקופת החורף היא תקופה סוערת שמגדילה מאוד את הסיכוי לתאונה קלה עד קטלנית. באמצעות הכללים אותם הצגנו לכם כאן ואותם פשוט ליישם, גם אתם תוכלו למנוע את התאונה הבאה אבל בעיקר לשמור על החיים שלכם, ושל הנוסעים איתכם.