ביטוח רכב: המדריך המלא

ביטוח רכב

ביטוח רכב הוא אילוץ, שנלווה לבעלות על רכב. הביטוח אמור לסייע במגוון מקרים של פגיעה ברכב או בגללו, אך יש לסיוע זה מחיר – מחיר חודשי ושנתי לא קטן. וזאת, בנוסף להתעסקות הרבה ממילא סביב הבעלות על רכב. מה חשוב לדעת על נושא הביטוח?

ביטוח חובה

"ביטוח חובה" הוא ביטוח שהמדינה מחייבת בעלי רכב לעשות והוא נועד לכיסוי מקרי פציעה או מוות, עקב תאונת רכב. זאת, לא רק לנהג, אלא גם לנוסעים ברכב ולאנשים שהיו מסביב לו בעת התאונה. החוק אוסר לנהוג ברכב, שאינו מכוסה בביטוח מסוג זה ואכן, ניתן להניח כי תביעות ביטוח רכב, כרוכות במידה רבה בהפעלת ביטוח מסוג כזה.

ביטוח מקיף

"ביטוח מקיף" (נקרא גם "ביטוח רכוש"), הוא למעשה שני סוגי ביטוח שונים: "ביטוח צד ג'" ו"ביטוח עצמי". ביטוח צד ג' נועד לסייע במצבים של נזק לרכוש של צד שלישי, עקב פגיעת הרכב. ביטוח עצמי מכסה נזקים שונים שנגרמים לרכב (פרטי הפרטים של מה שמכוסה תלויים בפוליסה). למרות שלא מדובר בביטוח חובה, בכל זאת כדאי לשקול ביסודיות האם ואיך בדיוק לעשות אותו.

המשפיעים על המחיר

מהם גורמי ההשפעה העיקריים, על עלויות הביטוח? בין השאר, נלקחים בחשבון גיל הנהג, הוותק שלו כנהג וההיסטוריה שלו מבחינת ביטוחי רכב. עד כאן, מדובר בגורמים שמסייעים לחברת הביטוח להעריך את מידת הסיכון, שנובעת מהנהג עצמו. מבחינת הרכב, גם כאן חברת הביטוח תנסה להעריך את מידת הסיכון ולכן לוקחים בחשבון גורמים כמו מספר כריות האוויר ברכב ונפח המנוע. יש גורמים שמסייעים לצמצם את המחיר. לדוגמא: אם יודעים שהרכב לא יהיה בשימוש כל יום, אלא רק בימים מסוימים. כמו כן, עשויים להשיג עוד הוזלה, על ידי הגדלת סכום "ההשתתפות העצמית". אגב, למחיר ביטוח החובה אמנם יש "תקרה" חוקית, אבל עד אליה, כל חברה מחליטה על המחיר בפני עצמה. לגבי ביטוח צד ג – ניתן לרכוש אותו בפני עצמו או במסגרת רכישת ביטוח מקיף.

ביטוח רכב

תוספות מיוחדות

ביטוחי הרכב עשויים לכלול תוספות מיוחדות רבות ולכן חשוב כל כך להתעמק בהם בנחת. מה גם, שמדובר בהוצאה גדולה במצטבר, שלא לדבר על כל הכרוך במצבי תאונה וכדומה. חשוב במיוחד לשים לב לנקודות מיוחדות, דוגמת האפשרות לקבל רכב חלופי (אם הרכב המבוטח הושבת) או ביטוח לסוגי נזק מיוחדים (כמו ביטוח נזקי מהומות).

"הפול"

אם חברת הביטוח מעריכה שרמת הסיכון הפוטנציאלי שמציב נהג מסוים גבוהה במיוחד, היא לא חייבת להסכים לבטח אותו. כמובן, עוד אפשרות היא שהחברה תסכים, אבל רק במחיר גבוה במיוחד, לאיזון הסיכון מבחינתה. במקביל, החוק כאמור אוסר על נהיגה ללא ביטוח. הפתרון? "התאגיד המנהל של המאגר לביטוח רכב חובה" (שמכונה גם "הפול"). זה הוא גוף שהקימו במשותף חברות הביטוח, שנותן מענה למקרים כאלה.

לסיכום

ביטוח רכב הוא נושא שמשתלם להתעמק בו. זאת, הן חד פעמית בפעם הראשונה בה בוחרים ביטוח רכב והן באופן מתמשך (סביב שינויים אישיים, שינויים ברכב וחדשות בנושא זה).