שכחת ילדים ברכב: תופעה קשה שניתן למנוע

חודשי הקיץ מביאים איתם שמחה רבה. החופש הגדול, נסיעות לחוף הים, אווירה של חופש. אך תופעה אחת מחרידה חוזרת על עצמה בכל קיץ מחדש, וגובה את המחיר היקר מכל. שכחת ילדים ברכב. חשוב להבין שטרגדיה כזו עלולה לקרות לכל אחד, ולצד ערנות מרבית, בעיקר בחודשים החמים, ישנן מספר שיטות שיכולות למנוע שכחת ילדים ברכב, ולהציל חיים.

למה זה קורה?

כולנו מזדעזעים כאשר אנו שומעים בחדשות על עוד מקרה של פעוט שנשכח ברכב וחולץ כשכבר היה מאוחר. ישנם מספר גורמים שעשויים להביא למקרה מזעזע שכזה. ראשית, החום הישראלי הכבד שמתחיל מוקדם ונגמר מאוחר, הופך את הרכב הסגור לכבשן של ממש. עצות חשובות שיכולות לסייע לכם למנוע שכחת ילדים ברכב שנובעים מהיסח הדעת של ההורים, או המבוגר האחראי, שאינו מבחין בעת יציאה מהרכב בתינוק שאינו יכול לדבר ולהסב את תשומת ליבו. גורמים חיצוניים כמו שיחת טלפון או התעסקות במכשיר הנייד, שהפך לשלוחה נוספת של היד שלנו. או כתוצאה מלחץ או מתח נפשי של המבוגר האחראי, שאינו שם לב שהוא מבצע טעות אנוש קטלנית. מודעות לתופעה קשה זו היא צעד אחד בדרך למניעת המקרים הבאים.

 

תקנות למניעת שכחת ילדים ברכב

בישראל נקבעו בחוק שני תקנים בנושא שכחת הילדים ברכב. קיימת הבדלה בין התקן הנדרש עבור נהגי הסעות ואוטובוסים העוסקים ספציפית בהסעת ילדים, לבין זה המחייב את הרכבים הפרטיים. לדוגמה, נהגים של רכבי הסעות ואוטובוסים, מחויבים בלחצן מיוחד אותו מחויבת להתקין כל חברה בחלקו האחורי של האוטובוס. כאשר הסתיימה ההסעה, על הנהג נדרש לסרוק את הרכב ביסודיות על מנת לוודא שלא נשכח בו ילד. רק בסיום הסריקה, הנהג ילחץ על הכפתור. באשר להתקן המיועד לרכבים פרטיים, החל מאוגוסט 2021 המדינה מחייבת כל רכב פרטי בו נוסעים ילדים להתקין מערכת התרעה על השארת ילדים ברכב.  המערכת תזהה את נוכחותו של הילד ברכב ותופעל ברגע שתזהה מגמת התרחקות של הנהג מהרכב.

כרית BABI

מערכת נוספת המוצעת בשוק הישראלי נקראת כרית BABI. מדובר בגאדג'ט חדשני לאוטו -בכרית חכמה וחדשנית, המתחברת למושב הבטיחות בו הילד יושב, ובאמצעות טכנולוגיית קרניBluetooth  שאינן  מזיקות לו, מעדכנת את הנהג ברגע יציאתו מן הרכב ומשאיר את הילד בפנים. לכרית זו מספר יתרונות, למשל האפשרות להעבירה מרכב אחד לרכב אחר ללא קושי ומבלי שתצטרכו לתכנתה או לכיילה מחדש. יתרון נוסף נעוץ בעובדה שמתוך כך שהיא מחוברת לטלפון הנייד, אפשר להגדיר אנשי קשר שהם לא הנהג שיקבלו התראה ברגע שהילד נשאר ברכב.

הנחת התיק האישי במושב האחורי

בהתחשב בעובדה שמדובר בטעות אנוש, מלבד האמצעים הטכנולוגיים, על המבוגר האחראי לגלות אחריות גדולה בעצמו. שיטה שהוכיחה את עצמה כיעילה היא הנחת החפצים האישיים כמו תיק אישי, מחשב נייד, ארנק או כל אמצעי שאנו זקוקים לו ביום יום, במושב האחורי של הרכב, סמוך למושב הבטיחות של התינוק. כך בכל יציאה מהרכב, גם אם מדובר בקפיצה קצרה לקנייה מהירה, נזכור שיש להוציא את הילד מהרכב ולא להשאיר אותו לבד, גם לא לרגע אחד, גם לא בחורף.

לסיכום

ישנן דרכים רבות ושיטות שפותחו לאורך השנים על מנת להילחם בתופעה המצערת והטרגית הזו, של שכחת ילדים ברכב. משפחות נהרסות, חיים שלמים לא חוזרים להיות אותו דבר. לא משנה אילו תקנות תחוקק המדינה, או אילו מערכות חדשניות ייצאו לשוק, האחריות היא בראש ובראשונה על ההורים והמבוגרים האחראים על ילדיהם וילדינו. רק על ידי תשומת לב ואחריות אישית, ועל הדרך התנתקות מהמסכים הממכרים ומסיחי הדעת, נוכל להגיע למצב של מיגור התופעה.