מכירת רכב יד שנייה: מה חשוב לדעת לפני שמוכרים את הרכב?

זהו, החלטתם כי אתם רוצים למכור את הרכב שלכם וכעת אתם רוצים לדעת איך ניתן למכור את הרכב בצורה הטובה והמהירה ביותר ,כמו גם להבין מהן הפרוצדורות במכירת רכב.

כיום רבים האנשים שמוכרים את רכבם, בין אם מדובר בצורך להתחדש ברכב חדש, לבין אם בצורך במזומנים או בקבלת דרכים אחרות להתנייד.

אבל מה חשוב לדעת לפני שמוכרים את הרכב? הכל בהמשך!

מכירת רכב יד 2

תמחור הרכב

השלב הראשון בתהליך מכירת רכב יד שנייה היא תמחור הרכב. מכירת רכב יד שנייה עליה להיעשות בחכמה. כדי לדעת כמה הרכב שלכם שווה, חשוב להבין כי אין תשובה חד משמעית למחיר שיש לבקש ולכן חשוב לבדוק את שווי הרכב שלכם במחירונים השונים המקצועיים לתמחור רכב.

את הרכב מתמחרים גם לפי הפחתה של המחיר ביחס לבעלות הקודמות של הרכב. בנוסף יש להפחית את מחיר הטסט של הרכב במידה והרכב עליו לעבור טסט.

עוד מומלץ לקחת את הרכב לבדיקה ולבדוק מהם התיקונים שהוא צריך לעבור תוך תמחור הרכב  לפי מצבו המכני והחיצוני.

עוד חשוב לקחת בחשבון את הקילומטרים שעשה הרכב ולנסות לבצע השוואה בין מחירים שמבקשים מוכרים כבור רכבים מהדגם שלכם אל המחיר שאתם מבקשים.

אם תתמחרו את הרכב כמו שצריך תוכלו לקבל את המחיר הטוב ביותר וההוגן ביותר לרכב שלכם.

פרסום הרכב

כעת לאחר שתמחרתם את הרכב שלכם, הגיע הזמן לפרסם אותו. בראשית יש להדפיס מודעה ולהדביק אותה על גבי השמשה האחורית הרכב במקום שהיא לא מפריעה לשדה הראייה שלכם אך במיקום מספיק בולט עבור נהגים .במודעה כתבו את דגם הרכב, את השנתון שלו, את הקילומטרים שהוא עשה, את מס הבעלים שלו (ה'יד' של הרכב) מחיר וטלפון.

עוד ניתן לפרסם את הרכב ברשתות החברתיות בניסוח מודעה דומה וצירוף תמונה של המכונית גם גם פרסום באתרים ייעודים למכירת רכב, באתר יד שנייה ועוד.

משא ומתן

לאחר שתמחרתם את הרכב שלכם וביצעתם את כל הפעולות, יתחילו להתקשר אליכם קונים פוטנציאליים. בשלב זה חשוב לרדת במחיר רק עד כמה שהחלטתם לרדת, ואם אתם לא מתכוונים להתמקח על עלות הרכב: אמרו זאת מראש לקונים הפוטנציאליים.

בדיקה מכנית של הרכב

ישנם רכבים שמחירם עולה על 10,000 שקלים ובמקרים כאלה רבים הקונים אשר ירצו לבצע בדיקה לרכב כדי לבדוק את תקינותו.

את הבדיקה כפי שהזכרנו ניתן לבצע בתחילת התהליך שבה אתם מתמחרים את הרכב לפי תוצאות הבדיקה ומצבו המכני.

במידה ויש לכם קונה רציני ופוטנציאלי ולא ביצעתם בדיקה לרכב, בצעו עם הקונה את הבדיקה שעלותה כ 600 שקלים בממוצע. את הבדיקה מבצעים במוסכים המורשים, תוך שהבדיקה תפרט את מצבו המכני של הרכב. בכך תוכלו להתחיל להתמקח עם הקונה ולהפחית את העלות הרכב במידה וישנם תיקונים רציניים.

את עלות הבדיקה משלם הקונה במידה והוא החליט לרכוש את הרכב. אם המצב המכני גרוע והתגלו ליקויים חמורים במכונית:  אתם, המוכרים של הרכב תשלמו את עלות הבדיקה. עם זאת מומלץ לסכם את התנאים של התשלום על הבדיקה עוד לפני ההגעה למוסך ולנסות להגיע להבנה בנושא.

רכב יד 2

העברת בעלות

בכל הנוגע למכירת רכב יד שנייה, בשלב שבו מצאתם קונה לרכב שלכם יש לבצע העברת בעלות. עם זאת לפני שאתם ניגשים לביצוע הפעולה חשוב לנסח זיכרון דברים בינכם לבין קונה הרכב וזאת על מנת שתוכלו לבטח את העסקה.

כעת אחרי שסיכמתם את הדברים, יש לגבות מהקונה שלכם את הסכום אותו ביקשתם על הרכב במוזמן או בהעברה בנקאית. לאחר התשלום יש לגשת יחד עם הקונה לדואר מצוידים בתעודות זהות, וברישיון הרכב.

אם הקונה אינו יכול להגיע עמכם, תוכלו להחתים אותו על טופס ייפוי לביצוע העברת בעלות שניתן להוריד מאתר משרד התחבורה. אם אתם אינכם יכולים להגיע למקום, חתמו אתם על טופס כזה. עם זאת חשוב לדעת כי יש להגיע לדואר עם שתי תעודות זהות מקוריות ולא עם צילום של התעודה של הקונה או המוכר, לכן מומלץ פשוט להגיע עם הקונה לסניף הדואר הקרוב. עלות העברת בעלות של 220 שקלים אותם יש לשלם באשראי או במזומן.

כעת שסיימתם את כל הקשור למכירת הרכב שלכם, בטלו את הביטוח על הרכב ושלחו את תעודת הביטוח המקורית לחברת הביטוח שלכם על מנת לקבל זיכוי על הימים שבהם הרכב לא היה ברשותכם.

בהצלחה!