לפני שמניעים: אילו פעולות כדאי לעשות לפני שמתחילים בנסיעה

באופן אירוני למדי, רובינו תופסים את העובדה כי יש ברשותנו רכב פרטי כדבר מובן מאליו, וכשחושבים על כך לעומק, זה בהחלט לא המצב. אבל מה זה בכלל אומר? ובכן – קודם כל שעלינו לנהוג בריכוז ובבטיחות ולעשות הכל כדי לשמור על החיים והבריאות שלנו ושל שאר הנהגים והולכי הרגל. מעבר לכך, זה אומר שבכל פעם לפני שאנו רוצים לעלות על ההגה, עלינו לוודא כי אנו מוכנים וערוכים לנסיעה וכי הרכב שלנו מוכן גם כן. חשוב להכיר את הפעולות שיש לבצע בכל פעם שמתחילים בנסיעה ואנו רוצים לעבור כעת על העיקרים החשובים.

קודם כל – הכנה מנטלית

הדבר הראשון שאתם צריכים לבדוק לפני שאתם עולים לרכב בכלל לא קשור ברכב עצמו, אלא קשור בכם הנהגים. עליכם להיות כנים עם עצמכם במאת האחוזים ולהבין האם אתם אכן כשירים לנסיעה. האם ישנתם מספיק שעות בלילה ואתם לא עייפים מדי ועלולים להירדם חלילה על ההגה? האם משבר נפשי או סוגיה בוערת כלשהי בחיים מטרידים אתכם כרגע ועשויים להסיח את דעתכם? האם צרכתם לאחרונה חומרים משני תודעה כלשהם (ואז ברור שאסור בתכלית האיסור לעלות על ההגה)? היו הכי אמתיים שאפשר עם עצמכם ואם אתם לא מרגישים כשירים לנהיגה, פשוט ותרו על זה. אם אתם מוכנים לנהיגה וצריכים להכין את עצמכם נפשית, להירגע ולהתרכז בצורה כלשהי – עשו זאת. אם אתם מתחברים לרוח היהודית, כדאי לומר תפילת הדרך שתכניס אותנו למוד של נהיגה. מכאן אפשר לעבור לבדיקת הרכב.

הדברים שחשוב לבדוק ברכב

מכאן עלינו לוודא מעל כל ספק כי הרכב שלנו כשיר לנהיגה, וחשוב לעשות זאת בכל פעם, כן, אפילו אם יש לכם רכב חדש ואמין, וזאת ללא קשר לטיפולים התקופתיים שצריך לעשות לרכב. אלו הם הדברים שחשוב לבדוק:

סביבת הרכב:

שימו לב אם היו שינויים ברכב מאז שעזבתם אותו לאחרונה. האם יש דברים שחוסמים את הדרך, מכות או שריטות שלא היו, נזילות וכו׳. כמו כן חשוב לבדוק ויזואלית את מצב הצמיגים ואם חסר בהם אוויר.

הנעת הרכב:

בשלב הזה מניעים את הרכב, אך לא מתחילים עדיין בנסיעה. המנוע יתחמם ואת הנורות תבדקו ממש בהמשך.

 

 

כיוון מראות:

זה הזמן לכוון את המראות. אם אתם הנהגים היחידים ברכב יכול להיות שלא יהיה שינוי של ממש, אבל חשוב לעשות זאת בכל זאת.

התאמת המושב:

בדומה למראות חשוב גם לכוון את המושב לפי מידות הנהג.

בדיקת נורות:

זה הזמן לבחון את הנורות. שימו לב במיוחד לנורת חום המנוע, משהו שחשוב לעשות גם במהלך הנהיגה. שימו לב אם נורות כלשהן דולקות כמו הנורה המעידה על בעיה במערכת השמן, הנורה המעידה על לחץ אוויר נמוך בצמיגים או נורת הדלק שנותנת התרעה לפני שהמכל מתרוקן.

אם אתם שואלים את עצמכם מתי לבדוק שמן ומים במנוע – אנו ממליצים לעשות זאת אחת לשבוע, כשהרכב קר תמיד – הכי נוח בשעות הבוקר המוקדמות.

לסיכום

הדברים הללו נשמעים אולי טריוויאליים, אך הפעולות הקצרות והפשוטות הללו יכולות להציל חיים. בתור נהגים זוהי האחריות שלכם לשמור על שלומכם ושלום הנהגים האחרים והולכי הרגל. הקפידו לבצע את הפעולות הללו לפני כל נסיעה ויציאה לדרך, גם אם מדובר ברכב שרק אתם נוהגים בו. סעו בזהירות!